رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با طلاب سراسر کشور

image_pdfimage_print

راه اندازی یک مرکز نوآوری فکر خوبی است.

حضرت آیت الله خامنه ای (دام ظله) از راه اندازی مرکز نوآوری استقبال کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای (دام ظله) از راه اندازی مرکز نوآوری استقبال کردند.

در دیدار طلاب سراسر کشور با مقام معظم رهبری، که در روز چهارشنبه ۱۸/۲/۹۸ در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد؛ یکی از طلاب در مورد راه اندازی مرکز نوآوری پیشنهاد داد که مقام معظم رهبری فرمودند، یک مرکز نوآوری به وجود بیاید؛ خوب است، بنده تأیید میکنم، فکر خوبی است. … اینکه ما یک مرکزی داشته باشیم که بتواند ظرفیّتهای موجود طلّاب جوان را و امکان خلّاقیّتهای آنها را بررسی کند و جمع‌آوری کند، بانک اطّلاعات داشته باشد و در هنگامه‌ی نیاز از آنها استفاده کند، این فکر خیلی خوبی است؛ اگر بشود خیلی خوب است.

مرکز نوآوری و شکوفایی حوزه علمیه خراسان که بیش از یک سال از تاسیس آن می گذرد در دو بخش کاربردی سازی ایده های خلاقانه (کارآفرینی) و اشتغال زایی ویژه طلاب فعالیت می کند.

در بخش کارآفرینی این مرکز توانسته با شناسایی و جذب ۶ تیم ایده محور و ارائه فضای اشتراکی کار و آموزش های لازم با محتوای مبانی کارآفرینی از جمله کارگاه های آموزشی ویژه کاربردی سازی ایده ها و متناسب سازی آن با نیازهای حوزه و جامعه و همچنین ارائه مشاوره های تخصصی (منتورینگ) طلاب کارآفرین را یاری رساند تا به محصولات مدنظر خود دست یابند.

محصولاتی که تا کنون در این مرکز و توسط تیم های طلبگی به تولید و درآمدزایی رسیده عبارتند از:

  • سامانه اینترنتی مسیر طلبه: سامانه آموزش مجازی مهارت طلبگی
  • حوزه شاپ و طلبه شاپ: فروشگاه های خرید و فروش اینترنتی ویژه محصولات و کالاهای اختصاصی طلاب
  • کتاب گویای صدای شهید: معرفی آنلاین شهدای روحانیت با استفاده از کیوآرکد و کتاب عکس

این بخش از مرکز نوآوری با فراخوان ایده های طلاب با موضوعات مورد نیاز زیست بوم حوزه علمیه و منطقه جغرافیایی استان خراسان توانسته تا کنون بیش از ۸۰ ایده کاربردی و خلاقانه را ثبت و داوری نماید. ایده های برتر در فرایند رویدادهای ایده پروروی به رقابت پرداخته و با کسب امتیاز لازم وارد دوره رشد مرکز نوآوری خواهند شد و از حمایت و خدمات متناسب این مرکز بهره مند خواهند شد.

در بخش اشتغال زایی ویژه طلاب نیز که در قالب یک سامانه اینترنتی به نام سامانه بارش فعالیت می کند، تا کنون توانسته با مذاکره با سازمان ها و ارگان های مختلفی که به نیروی انسانی طلبه نیاز دارند، فرصتهای شغلی متعددی را برای طلاب ایجاد نماید.

  1. فرصت تدریس در مدارس آموزش و پرورش (۴ مجموعه مدرسه و بیش از ۶۰ فرصت شغلی )
  2. همکاری با ستاد حاشیه شهر و فرصت مربی گری کودک و نوجوان در کانون های حاشیه شهر (بیش از ۴۰ مربی)
  3. ارائه درخواست سازمان تربیت بدنی آستان قدس رضوی برای ۱۲۰ مربی ورزشکار طلبه جهت اعزام به باشگاه های ورزشی

از ویژگی های مهم این بخش از مرکز نوآوری و شکوفایی ارائه آموزش های کاربردی حضوری و مجازی متناسب با فرصتهای شغلی ارائه شده به طلاب برای توانمندسازی ایشان جهت تصدی مشاغل موجود است. تا کنون قریب به ۲۰۰ طلبه در این سامانه ثبت نام و پس از انجام مصاحبه و تست های شخصیت شناسی و استعداد سنجی، برنامه آموزشی ویژه شغل متناسب خود را دریافت و پس از موفقیت در آزمون های لازم به مراکز درخواست کننده نیرو معرفی می شوند.

لازم به ذکر است این مرکز توانسته با ایجاد استانداردهای علمی و بروز در حوزه فعالیت خود و هم تراز با سایر مراکز علمی و دانشگاهی، نظر مثبت کارشناسان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را جلب کرده و موفق به دریافت مجوزهای لازم برای تاسیس این مرکز گردد.

برای مشاهده سایر اخبار مسیرطلبه کلیک کنید

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com