خاطرات شهید حسن محقر

image_pdfimage_print

خاطرات شهید محقر:
محمدتقي عزيزي :از جمله سرداراني است كه به نماز شب را به جاي مي آورد و دعاهاي توسل و كميل پرسوزي را در جمع رزمندگان خوانده است . ايشان از اولين روزهاي انقلاب با شركت فعال در مراسم سوگواري ائمه اطهار و شهيدان انقلاب دين خود را به آنان ادا نمود . در سال ۱۳۶۵ به خانه خدا (حج تمتع) مشرف شدند .

با توجه به اينكه داراي تحصيلات عاليه دانشگاهي ( فوق ليسانس الهيات ) و همچنين روحاني جليل القدري بودند, كلاسهاي تفسير قرآن و مسائل سياسي روز را داشت و به لحاظ مداحي ، مداح قابلي بودند . تأليفاتي به صورت جزوات پراكنده داشتند كه چاپ نشده . كلاسهاي عقيدتي سياسي و تحليل مسائل روز در محل بسيج توسط ايشان براي جوانان و مردم انجام مي گرفت .

او از جمله سامان دهندگان تظاهرات قبل از پيروزي انقلاب بود . بر همين اساس توسط ساواك بازداشت و زنداني گرديد . ايشان پس از حضور در صحنه دانشگاه از اعضاي فعال انجمن اسلامي دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد بودند . قبل و بعد از انقلاب در راستاي تحقق اهداف انقلاب اقدام به ايجاد هسته هاي انقلابي نموده بودند .مدتي نيز شهيد درلباس روحانيت به عنوان امام جماعت مسجد كرامت مشهد اقامه نماز مي فرمودند . در ابتداي تشكيل سپاه پاسداران در بجنورد به عنوان مسئول روابط عمومي اين ارگان , اولين دعاي كميل در سطح شهرستان توسط ايشان در محل روابط عمومي سپاه برگزاري شد . مدتي نيز مسئول امور سياسي فرمانداري شهرستان بودند . تعدادي از افراد آموزش ديده نزد ايشان به عنوان عوامل موثر سازمان اطلاعات فعاليت داشتند که در اين راستا اهداف منافقين نقش بر آب مي شد . از فعاليتهاي اجتماعي شهيد تشكيل راهپيمائي هاي كوهنوردي كه در همين قالب درسهاي آموزنده جوانان مي دادند .

در مشكلات و مصائب و دشواريها صبور و بردبار و شكيبا بود . از خصوصيات بارز اخلاق شهيد تنها مي توان به همين نكته اشاره كرد . چنانكه در تشييع جنازه برادرشان علاوه بر اينكه بر احساسات خود تسلط كافي داشتند و با لباس سفيد در اين مراسم شركت نموده بودند و به حضار در مراسم با لحني صبورانه و با صورتي خندان خيرمقدم مي گفتند و تسلي خاطر مي دادند .
آواي محزون دعايش و ناله هاي شبانه اش كه درد عمري پررنج و تحمل را از كسان و ناكسان بود,حکايت مي کرد.
قناعت و ساده زيستي اش ,شجاعتش در ميدانهاي رزم ، تقيدش به انجام فرائض الهي و برخورد جذابش با مردم, تمام بازگوكننده قلب وسيع و روح بزرگ او بود . افسوس كه مقام والايش آنگونه كه بايد شناخته مي شد شناخته نشد و اخلاص سرشار و پاك او نيز هرچه بيشتر باعث گمنامي اش شد .

دريكي از كوهپيمائي ها شهيد بزرگوار جمله اي را فرمودند كه هيچگاه از ذهن من پاك نمي شود و آن اين بود كه : با استناد به آيه شريفه قرآن انسان بايد خود را بسازد و سرنوشت هر قومي دست خودش مي باشد و اين سخن سرلوحه زندگي آينده اينجانب شد و در راستاي اين فرمايش به حقايق زيادي در زندگي دست يافتم .ان الله لا يغير…

برای مشاهده خاطرات سایر شهدای روحانی کلیک کنید

مقالات مرتبط

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com