بازگشت به دوره

درس سوم: چرا بحث خود شناسی مهم است؟؟!!

0% تکمیل
0/0 مرحله‌ها
این دوره هیچ بخشی ندارد.

درس سوم: چرا بحث خود شناسی مهم است؟؟!!

آنچه در این درس از فراگیر انتظار می رود:

 • عواقب خود ناشناسی را بداند
 • اهمیت خودشناسی در انتخاب شغل را دریابد
 • نتایج و دستاوردهای خود شناسی در زندگی را درک کند

بعد از بیان اهمیت و ضرورت خود شناسی در کلام ائمه در اینجا میخواهم اهمیت این بحث را بیشتر توضیح بدهم.

یادگیری درباره شخصیت و هویت برای داشتن یک زندگی هدفمند و معنا دار ضروری است. وقتی بدانیم ریشه اصلی صفات ما از کجاست خود آگاهی بیشتری بدست می آوریم و این کلید رسیدن به فهم و شناخت بیشتر از خودمان است. ما در دورانی هستیم که معنا و کشف هویت فردی برای هر کس به بخش مهمی از زندگی تبدیل شده است و افراد تلاش می کنند تا خود و مقصود و هدفشان از زندگی را پیدا کنند، لذا به نظر می رسد شناخت خود و آشنایی با صفات و خصوصیاتی که داریم اولین گام برای رسیدن به این هدف است.

حال بیاید ببینیم که وقتی از شخصیت خودمان و کاردکرد های خاصی که داریم اطلاعی نداشته باشیم چه عواقبی را در پی خواهد داشت؟؟

 1. خودمان را به طور دقیق نمی شناسیم و نمیدانیم دلیل برخی از رفتارهایمان چیست
 2. نمی فهمیم چه چیزی باعث شده جایی باشیم که اکنون هستیم
 3. از موانع و سختی هایی که در آنها رشد کرده ایم و توانستیم شخصیتمان را بسازیم غفلت می کنیم
 4. مهم تر از همه اینکه نسبت به خواسته ها و نیاز های واقعی خودمان در موقعیت های مختلف بی اطلاع خواهیم بود.

یک مثال:

داشتن شناخت و آگاهی از شخصیت در ساده ترین کارهای روزمره ما هم نمود و تاثیر خواهد داشت. مثلا طلبه ای را در نظر بگیرید که متوجه می شود درونگراست. در نتیجه این طلبه بر اساس شناخت انتخاب های هدفمندتری خواهد داشت و مثلا موقع مطالعه ترجیح می دهد خودش به تنهایی مطالعه کند در جایی ساکت و دور از مزاحمت های دیگران به مطالعه خودش می پردازد و از مطالعه لذت بیشتری خواهد برد. در نقطه مقابل یک طلبه برونگرا را در نظر بگیرید که با اطلاع از ویژگی شخصیتی که دارد ترجیح می دهد به صورت گروهی و همراه با تعدادی از دوستانش مطالعه کند.

در واقع این دو نفر با علم و آگاهی از ویژگی های شخصیتی شان دست به انتخاب هایی زده اند که برایشان مناسب تر است و رضایت و آرامش بیشتری به همراه دارد.فرض کنید آن طلبه درونگرا اطلاعی از نیاز و ترجیح خودش نداشت، در این صورت بعید نبود که با انتخابی اشتباه مثلا به یک کتابخانه مرکزی و شلوغ برود و در این مدت خودش را مجبور به پیگیری و تداوم این تصمیم می کرد و همین مسئله در بلند مدت باعث تنش و استرس در او می شد.

خودشناسی و آینده شغلی:

مهم تر از همه وقتی کسی می خواهد دست به انتخاب مسیر شغلی بزند لازم است از خصوصیات و ویژگی های اصلی خودش مطلع باشد تا شغلی را برگزیند که با توانمندی ها و ویژگی های او تناسب و هماهنگی خوبی دارد. مثلا اگر طلبه ای در علوم عقلی و تئوریک مهارت بیشتری دارد بهتر است وقتش را در تبلیغ تلف نکند. یا طلبه ای با استعدادِ تئاتر و نمایش نامه نویسی نباید انرژی اش را صرف این کند که منبری خوبی شود.

در حقیقت هر کس خودش و توانمندی هایش را بهتر بشناسد، عمرش را در مسیر درست سرمایه گذاری خواهد کرد و در پی استعداد هایش می رود، ضمن اینکه اجازه نمی دهد نقاط ضعفش راه را بر پیشرفت او ببندد.

نتایج خودشناسی:

خود شناسی و خود آگاهی به ما کمک می کند تا :

 • تصمیمات آگاهانه تری برای خودمان و زندگی مان بگیریم
 • مسیری که از همه بیشتر برای ما متناسب و معنادار است را بر گزینیم
 • هرچقدر نسبت به روحیات و ویژگی های خودمان آگاهی بیشتری داشته باشیم، راحت تر می توانیم خودِ واقعی مان را ابراز کنیم
 • به احساس یکپارچگی و یکرنگی درونی با خودمان دست پیدا خواهیم کرد
 • قرار گرفتن در مسیر جستجوی معنا و هویت مسیری کاملا منطقی خواهد بود

خلاصه آنکه اگر سوال شد که چرا بحث و مطالعه در مورد شخصیت و شناخت آن مهم است؟ ساده ترین پاسخ آن این است: اگر ندانید از کجا آمده اید و چه چیز به شخصیت کنونی شما شکل بخشیده است، چطور می خواهید دریابید که مقصد بعدی تان کجاست و قرار است به کجا بروید. پس تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!

اندکی تامل!!

شما هم می توانید با لیست خصوصیات خودتان متوجه شوید تا چه اندازه از خودتان شناخت دارید.

کاغذی بردارید و هر چه درباره خودتان می دانید یاد داشت کنید. در آینده متوجه این تکلیف و بهره آن خواهید شد!!

 

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com