تیپ شخصیتی ISFJ

image_pdfimage_print

ویژگی های اصلی تیپ شخصیتی ISFJ: مدافع – خونگرم – عمل گرا

تیپ شخصیتی ISFJ

 • آرام، مهربان و صمیمی هستید و کارهایتان را با حس مسئولیت زیادی انجام می‌دهید
 • با جدیت و با صبر و حوصله به تعهدات خود عمل می‌کنید
 • در انجام وظایف خود دقیق هستید و چیزی را از قلم نمی‌اندازید
 • مسئولیت‌هایتان را با تعهد، ریزبینی و از خودگذشتگی انجام می‌دهید و کاری را نیمه‌تمام باقی نمی‌گذارید
 • بسیار به فکر عزیزان خود و کسانی که دوستشان دارید هستید و با دلسوزی به نیاز آن‌ها رسیدگی می‌کنید
 • احتیاجات نزدیکان خود را می‌شناسید و حس و حال آن‌ها برای شما مهم است
 • محیط کار و زندگی خود را همواره مرتب و منظم نگه می‌دارید

شرح خصوصیات تیپ شخصیتی ISFJ

تلاش برای برقراری صلح و تفاهم

این دست از طلاب در دنیایی از حقایق و عینیات زندگی می‌کنند. در دنیای آن‌ها امور با چاشنی مهربانی آمیخته شده است. آنان افرادی عمیقاً صمیمی و پر مهر و محبت‌اند و مایل‌اند در برخوردهایشان فرض را بر خوب بودن اشخاص بگذارند.

آن‌ها به تناسب و هارمونی در روابط و وجود روحیه همکاری بین افراد اهمیت زیادی می‌دهند. این تیپ بهای زیادی برای احساسات دیگران قائل است. سایرین به سبب توجه و مراقبتی که ISFJها نسبت به افراد از خود نشان می‌دهند و نیز توانایی‌شان در مراقبت و رسیدگی به دیگران آنان را تحسین می‌کنند.

ISFJها دنیای درونی غنی دارند که معمولاً برای ناظرین بیرونی قابل مشاهده نیست. آن‌ها اطلاعات مرتبط با مردم و موقعیت‌های مختلف را به خوبی به خاطر می‌سپارند. خصوصاً حقایقی که برایشان جنبه شخصی داشته باشد.

 

حافظه قوی در مورد اتفاقات و وقایع پیشین

اطلاعات آن‌ها معمولاً دقیق و بدون خطاست و این امر از آن‌جا ناشی می‌شود که ISFJها در مورد مسائلی که برایشان اهمیت شخصی دارد حافظه بسیار قوی دارند. بنابراین اینکه یک ISFJ جزئیات دقیق یک مکالمه تأثیرگذار که سال‌ها از وقوع آن می‌گذرد را با بیان ویژگی‌هایی همچون زبان بدن افراد در آن موقعیت خاص به خاطر بیاورد چندان عجیب و دور از ذهن نیست. چنین ویژگی در مورد کلیه موقعیت‌هایی که روی ISFJ تأثیر خاصی گذاشته باشد یا برای او اهمیت ویژه‌ای داشته باشد صدق می‌کند. طلاب با این تیپ شخصیتی اگر علاقه به درس و بحث داشته باشند وبرای آنها اهمیت داشته باشد، در درس خود بسیار موفق هستند و تمام آنچه هست را با نمره عالی کسب می کنند.

افراد با این تیپ شخصیتی معمولاً نظرات شفافی در مورد چگونگی امور دارند آن‌ها می‌دانند هر چیز باید به چه صورت باشد و چگونه انجام شود و برای انجام مسئولیت‌ها و وظایفشان تلاش می‌کنند.

آن‌ها به ثبات و امنیت بها می‌دهند و برای قانون و سنت‌ها ارزش زیادی قائل‌اند و معتقدند نظام‌های بیرونی (حکومتی، سازمانی، خانوادگی و…) وجود دارند چون مؤثرند و باید باشند.

 

تغییر، به شرط موثر بودن!

تا زمانی که این تیپ کاربرد یک ایده یا یک روش تازه را به‌طور ملموس و عملی نبیند حاضر به تغییر عقاید قبلی خود نمی‌شود و راه‌های جدید و تازه را انتخاب نخواهد کرد، در این مورد ترجیح آن‌ها بر این است که همان روشی که همواره انجام می‌دادند و نتیجه مثبتی از آن دریافت می‌کردند را ادامه دهند.

بهترین حالت یادگیری ISFJها وقتی است که کار را خودشان انجام دهند نه اینکه صرفاً مطالبی تئوریک را در رابطه با آن در کتاب‌ها مطالعه کنند. به همین دلیل معمولاً جذب رشته‌هایی که نیازمند تحلیل تئوریک مفاهیم خصوصاً مفاهیم انتزاعی است نمی‌شوند.

برای آن‌ها خروجی ملموس و کاربردی اهمیت دارد آن‌ها باید کاربرد مفاهیم آموخته‌شده را در دنیای واقعی دریابند. بنابراین نظام آموزشی سنتی که صرفاً بر تئوری و تحلیل‌های نظری استوار است برای آن‌ها مایه عذاب است.

 

مسئولیت‌پذیر و قابل اطمینان

آن‌ها زمانی موضوعات را بهتر می‌فهمند که کاملاً به آن‌ها نشان داده شود که باید چه کار کنند. به محض اینکه این تیپ مراحل انجام کار را بفهمد و اهمیت آن را دریابد بی‌وقفه و با مسئولیت‌پذیری تمام، برای اجرا و تکمیل آن تلاش خواهد کرد. آن‌ها افرادی به شدت قابل اطمینان هستند.

ISFJها نسبت به درک و دریافت از امور بیرونی و ملموس همچون موقعیت اجسام، ابعاد فضایی و اموری از این دست بسیار خوب عمل می‌کنند. علاوه بر این آن‌ها از حس زیبایی‌شناسی بالایی نیز برخوردارند.

به همین دلیل این افراد در آراستگی و نظم و ترتیب دادن به اشیاء، استعداد زیادی دارند.

خوش‌سلیقگی ISFJها به همین مورد ختم نمی‌شود. بلکه توجه آن‌ها به نیازهای دیگران وقتی با حس دلسوزی و علاقه آن‌ها به افراد همراه می‌شود، باعث می‌شود که این تیپ در انتخاب هدیه مناسب برای اطرافیان سنگ تمام بگذارد. به این معنی که ISFJها معمولا می‌دانند مناسب‌ترین هدیه برای ذوق‌زده کردن اطرافیان چیست و همان را برای او خریداری می‌کنند.

 

درک بالا از احساسات

ISFJها بیش از هر تیپ شخصیتی دیگری نسبت به احساسات و عواطف درونی خود و دیگران آگاه و با خبرند. آن‌ها معمولاً احساسات خصوصی خود را بروز نمی‌دهند و عواطفشان را درون سینه محفوظ نگه می‌دارند.

احساسات منفی این تیپ نسبت به دیگران به تدریج در درونشان انباشته می‌شود و قوت می‌گیرد و درنهایت زمانی می‌رسد که نسبت به آن موقعیت یا شخص واکنشی شخصی و تند پیدا می‌کنند که در این صورت به سادگی حاضر به تغییر دیدگاه خود نخواهند بود. آن‌ها باید بیاموزند که گاهی اوقات خود و احساساتشان را ابراز نمایند تا به مرحله انفجار نرسند.

طلاب با تیپ شخصیتی ISFJ افرادی باوجدان و وظیفه‌شناس هستند آن‌ها مسئولیت‌هایشان را بسیار جدی می‌گیرند و دیگران می‌توانند در این مورد به آن‌ها تکیه کنند. یکی از مشکلات بالقوه ISFJها این است که هنگامی که با درخواستی برای انجام کاری مواجه می‌شوند به سختی قادر به نه گفتن هستند از این رو ممکن است بیش از توانشان به آن‌ها مسئولیت محول شود.

در چنین موقعیت‌هایی معمولاً ISFJ نارضایتی خود را برای دوری از تعارض و کشمکش به دیگران ابراز نخواهد کرد. علاوه بر این آن‌ها معمولاً نیازهای دیگران را بر نیازهای شخصی خودشان مقدم می‌شمرند.

این افراد باید بیاموزند برای نیازهای شخصی‌شان نیز اولویت قائل شوند و در موقعیت مناسب به ابراز خواسته‌های خود بپردازند در غیر این صورت به دلیل نداشتن قاطعیت کافی و عدم ابراز وجود ممکن است مورد بهره‌برداری و سوء استفاده کاری قرار بگیرند.

 

نیازمند تحسین و بازخورد مثبت

ISFJها دوست دارند به خاطر کارهایشان از دیگران بازخورد مثبت بگیرند. در صورتی که آن‌ها برای کارهایی که انجام داده‌اند تحسین نشوند و یا در معرض انتقاد قرار بگیرند دلسرد و بی‌انگیزه خواهند شد که در صورت ادامه یافتن این احساسات گاه ممکن است به افسردگی آنان نیز بیانجامد.

در چنین موقعیت‌هایی یا به‌طورکلی در شرایط استرس، ISFJها شروع به خیال‌پردازی‌های منفی در مورد اوضاع احتمالی اسفناکی که در شرف وقوع است می‌کنند. در این شرایط آن‌ها به شدت احساس کم‌مایگی و بی‌ارزشی خواهند نمود و به این باور منفی می‌رسند که «در زندگی من هیچ چیز سر جایش نیست» یا «من از عهده انجام هیچ کاری بر نمی‌آیم».

افراد با این تیپ شخصیتی اشخاصی گرم، صمیمی و سخاوتمندند که موهبت‌های زیادی برای عرضه کردن دارند آن‌ها باید به خاطر بسپارند که خود را در معرض انتقادهای مخرب خویش قرار ندهند و به سرزنش بیش از اندازه از خود نپردازند و آن عشق و محبتی که به دیگران عرضه می‌دارند را از خود دریغ نکنند.

یکی از مشخصه‌های مهم تیپ شخصیتی ISFJ چگونگی دریافت اطلاعات می‌باشد، آن‌ها اطلاعات محیط پیرامون را به کمک حواس پنج‌گانه خود و به‌صورت عینی و ملموس دریافت می‌کنند. کارکرد دوم آن‌ها نیز احساسی است، که از طریق آن با وقایع و رویدادهای دنیای بیرون بر اساس ارزش‌های شخصی‌شان برخورد می‌کنند. همچنین برای آن‌ها مهم است که امور تا چه اندازه با نظام ارزشی‌شان سازگاری دارند.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ISFJ

اگر تیپ شخصیتی شما ISFJ است خصوصیات و ویژگی‌های کلی زیر می‌تواند در مورد شما صادق باشد:

 • دارای اطلاعاتِ دقیقی از سایر افراد و نزدیکان خود هستید که شامل مجموعه‌ کاملی از جزئیات در مورد آن‌هاست
 • نسبت به احساسات و واکنش‌های سایر انسان‌ها بسیار آگاه و مراقب هستید
 • حافظه‌ بسیار قوی در مورد جزئیاتی که برای شما مهم است دارید
 • در هماهنگی و تناسب کامل با شرایط محیطی خود هستید
 • دیگران برای انجام تمام و کمال وظایف می‌توانند روی شما حساب کنند
 • برای به نتیجه رساندن کار خود می‌توانید ساعت‌های متمادی مشغول کار و فعالیت شوید
 • افرادی ثابت‌قدم، عمل‌گرا، واقع‌بین هستید که از سر و کله زدن با مباحث تئوریک دل خوشی ندارید
 • از انجام کارهایی که به نظر شما بیهوده است فراری هستید
 • به امنیت، آرامش، آئین و زندگی صلح‌جویانه اهمیت فراوانی می‌دهید
 • متوجه نیازها و خواسته‌های دیگران هستید و آماده‌اید تا نیاز آنان را برآورده نمائيد
 • افرادی مهربان و خوش‌قلب هستید
 • ممکن است نیازهای دیگران را به احتیاجات خود برتری دهید
 • بهترین حالت یادگیری شما وقتی است که خودتان دست به کار شوید

مشاغل مناسب برای تیپ شخصیتی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • طراحی (مجله، صفحه‌آرایی و …)
 • مدیر
 • مشاور مدیریت
 • مربی توسعه‌دهنده مهارت‌های کودکان
 • مددکار اجتماعی، مشاور
 • روحانی مبلغ
 • مسئول دفتر
 • کتابدار، مسئول کتابخانه

 

نقاط ضعف و قوت تیپ شخصیتی ISFJ

نقاط قوت تیپ شخصیتی ISFJ شامل موارد زیر است:

 • به طور ذاتی افرادی خونگرم، پذیرا و مهربان هستند
 • این تیپ دوست دارد دیگران را از خود راضی نگه دارد و معمولا با سرویس دادن به دیگرن نیازهای آنان را برآورده می‌کند
 • شنوندگان خوبی هستند
 • تلاش زیادی برای انجام وظایف و مسئولیت‌هایشان به خرج می‌دهند
 • به خوبی از عهده سازمان‌دهی امور بر می‌آیند و مهارت‌های بالایی در این زمینه دارند
 • در مدیریت مالی و کار با پول بسیار خوب عمل می‌کنند
 • تعهدات خود را بسیار جدی می‌گیرند، تا حد امکان تمام مسئولیت‌هایشان را به خوبی انجام می‌دهند و به دنبال روابط بلند مدت و پایدار هستند

نقاط ضعف تیپ شخصیتی ISFJ شامل موارد زیر است:

 • به نیازها و احتیاجاتِ خودشان توجه کافی ندارند
 • معمولا دل به دریا نمی‌زنند و از تجارب جدید چندان استقبال نمی‌کنند
 • از تعارض و هر گونه انتقاد بیزارند و نسبت به آن بسیار شکننده ظاهر می‌شوند
 • شاید برایشان سخت باشد که از یک رابطه‌ ناسالم بیرون بیایند
 • بعد از شکست عاطفی ممکن است دوران سختی را سپری کنند و زمان بازیابی طولانی را لازم داشته باشند

 

اگرشما یک طلبه با این تیپ هستید این را بدانید، خیلی خوب است که به نیاز های دیگران اهمیت فراوان می دهید و این رفتار شما نقطه قوت شماست برای ارتباط با مردم ، اما توجه به نیاز های شخصی و خانواده و همچنین برخورد منطقی و قاطع در برخی مواقع بسیار ضروری و لازم است.

شاید زمانی باشد که در دوراهی خودتان و دیگران قرار بگیرید. احساساتی نشوید و با درایت انتخاب صحیح بکنید.

برای مشاهده سایر تیپ های شخصیتی لطفا کلیک بفرمایید

[button color=”green” size=”medium” link=”//masirtalabe.ir/wp-content/uploads/2018/08/ISFJ.pdf” icon=”” target=”false”]دانلود تیپ شخصیتی ISFJ[/button]

مقالات مرتبط

تیپ شخصیتی ISTJ

خصوصیات اصلی تیپ شخصیتی ISTJ: بازپرس – منطقی – عمل گرا آرام، جدی، وظیفه‌شناس و قابل اعتماد هستید واقع‌بین، مسئولیت‌پذیر و بسیار متوجه مسائلِ جاری و…

تیپ شخصیتی ENFP

ویژگی های اصلی تیپ شخصیتی ENFP: مدافع – خلاق- خونگرم – صریح – کنجکاو – سازگار اگر تیپ شخصیتی شما ENFP است، احتمالا خصوصیات زیر در…

تیپ شخصیتی ESFJ

حامی مهربان، صمیمی، خوش‌قلب، مسئولیت‌پذیر و دوست‌دارِ همکاری و مشارکت با دیگران هستید به دنبال هماهنگی با دیگران و افزایش اشتراکات خود با جمع طلاب…

تیپ شخصیتی ENFJ

ویژگی های اصلی تیپ شخصیتی ENFJ: مربی رشد- خونگرم – صریح – فداکار اگر فردی با تیپ شخصیتی ENFJ هستید به احتمال زیاد خصوصیات زیر در…

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com