دانشگاه ادیان و مذاهب

image_pdfimage_print

معرفی دانشگاه ادیان و مذاهب:

دانشگاه ادیان و مذاهب

معرفی:

ارتباطات بین‌المللی جمعی از فضلای حوزه به ‌انگیزه گفت ‌وگو و تعامل دینی و مذهبی و معرفی اسلام راستین و تشیع ناب، سبب شد که در سال ۱۳۷۳ شمسی جمعی از دانشوران حوزه علمیه قم گرد هم آمدند تا در سه رشته ادیان ابراهیمی (مسیحیت و یهودیت)، ادیان شرق (بودیسم، هندوئیسم، خاور دور و ایران باستان) و مذاهب اسلامی (مذاهب کلامی) تخصص یابند. این گروه در دوره‌ای  چهار ساله افزون بر مطالعه در این سه رشته، با زبان‌های انگلیسی، عربی معاصر، سنسکریت و عبری نیز آشنا شدند.

مطالعات ادیان و مذاهب تا سال ۱۳۸۳ شمسی ادامه داشت. به دنبال تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای تربیت نیرو در حوزه ادیان و مذاهب، سرفصل‌های سه رشته تدوین شد و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد شد. شورای عالی گسترش وزارت علوم، سرفصل‌ها را تصویب کرد و آن‌گاه در سال ۱۳۸۴ شمسی با عنوان «مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب»، در مقطع تحصیلات تکمیلی نخستین گروه دانشجویی مشغول به تحصیل شدند.

از آن‌جا که برخی رشته‌ها نخستین بار در کشور تدریس می‌شد، اعضای هیئت علمی، سرفصل شش رشته‌ را تهیه و تدوین کردند و پس از تصویب این سرفصل‌ها در وزارت علوم، خود برای تدریس آن سرفصل‌ها پای پیش نهادند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۷ شمسی ارتقای مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب را به «دانشگاه ادیان و مذاهب» پذیرفت.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با این ارتقای رتبه به دلیل مطابقت کیفیت آموزشی دانشگاه با موازین قانونی، موافقت قطعی کرد و نیازی به گذراندن مرحله «موافقت اصولی» ندید. در این‌باره وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری، در نامه‌ای به حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب، مؤسس و رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب نوشت:

«شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ ۳۱ فروردین ۱۳۸۷ خود با ارتقای مؤسسه آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی ادیان و مذاهب به «دانشگاه غیردولتی ـ غیرانتفاعی ادیان و مذاهب» موافقت قطعی به عمل آورد.»
از سال ارتقای مؤسسه آموزش عالی ادیان و مذاهب به دانشگاه ادیان و مذاهب تا سال ۱۳۹۵شمسی پنج دانشکده “ادیان”، “مذاهب اسلامی”، “شیعه‌شناسی”، “فلسفه” و “زن و خانواده” هر کدام در سه رشته فعالیت داشته‌اند و این در حالی است که پس از آن چند دانشکده دیگر مانند دانشکده “عرفان” و “زبان و فرهنگ ملل” مجوز تأسیس و راه‌اندازی را دریافت کردند.

موسس: حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب

رئیس دانشگاه: حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب

نام رشته های مقطع کارشناسی ارشد:

حضوری: شیعه‌شناسی؛ تاریخ تشیع؛ فرق تشیع؛ ادیان ابراهیمی؛ ادیان غیرابراهیمی؛ دین‌شناسی؛ مذاهب اسلامی؛  مذاهب فقهی؛ فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی؛ تصوف و عرفان اسلامی؛ ادیان و عرفان؛ مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام؛ مطالعات زنان گرایش زن و خانواده ؛ فلسفه دین؛ فلسفه و کلام اسلامی گرایش فلسفه اسلامی؛  اخلاق گرایش فلسفه اخلاق؛  فلسفه هنر؛  حکمت هنر اسلامی، مدیریت رسانه

غیرحضوری: شیعه‌شناسی؛ تاریخ تشیع؛ فرق تشیع؛ مذاهب اسلامی؛ مذاهب فقهی؛ تصوف و عرفان اسلامی، مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام؛ مطالعات زنان گرایش زن و خانواده ؛ فلسفه و کلام اسلامی گرایش فلسفه اسلامی، حکمت هنر اسلامی.

نام رشته های مقطع دکتری:

شیعه شناسی، تاریخ تشیع اثنی عشری؛ فرقه های تشیع؛ مذاهب کلامی؛ مذاهب فقهی؛ وهابیت شناسی، مذاهب اسلامی گرایش تقریب، عرفان اسلامی و اندیشه امام خمینی؛ تصوف و عرفان اسلامی؛ مطالعات تطبیقی ادیان گرایش الهیات مسیحی، دین پژوهی، مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام؛ ادیان غیرابراهیمی گرایش ادیان ایرانی، فلسفه و کلام اسلامی، حکمت هنرهای دینی.

ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد:

برای هر رشته ۲۰ نفر

ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری:

برای هر رشته ۱۰ نفر که ۵ نفر از آزمون اختصاصی ویژه طلاب و ۵ نفر از آزمون سراسری سازمان سنجش می باشد.

شرایط پذیرش مقطع کارشناسی ارشد:

۱٫     عدم منع قانونی از لحاظ خدمت وظیفه (ویژه داوطلبان مرد)

۲٫     برخورداری از توانایی و استعداد فکری و تحصیلی لازم متناسب با رشته تحصیلی انتخاب شده

۳٫     تعهد اشتغال به تحصیل تا پایان دوره آموزشی

۴٫     تعهد خدمت در صورت استفاده از امتیاز تحصیل رایگان در دانشگاه ادیان و مذاهب بر اساس ضوابط و براساس اعلام نیاز دانشگاه

شرایط اختصاصی:

 1. موفقیت در آزمون کتبی و مصاحبه
 2. داشتن مدرک سطح دو حوزه های علمیه یا مدرک کارشناسی (لیسانس دانشگاهی) به همراه مدرک دال بر داشتن سوابق حوزوی (برای طلاب سفیران هدایت مجوز تحصیل در قم از مرکز سفیران هدایت ضروری است)

تبصره ۱: برای دارندگان مدرک کارشناسی (لیسانس دانشگاهی) داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم و یا مجوز تحصیل همزمان حوزه و دانشگاه الزامی است.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری:

 1. عدم منع قانونی از لحاظ خدمت وظیفه (ویژه داوطلبان مرد)
 2. برخورداری از توانایی و استعداد فکری و تحصیلی لازم متناسب با رشته تحصیلی انتخاب شده
 3. تعهد اشتغال به تحصیل تا پایان دوره آموزشی

 

شرایط اختصاصی:

 1. موفقیت در آزمون کتبی و مصاحبه
 2. داشتن مدرک سطح سه حوزه های علمیه یا مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس دانشگاهی) به همراه مدرک دال بر داشتن سوابق حوزوی.

تذکرات:

۱٫     کلاس رشته های حکمت هنر اسلامی و فلسفه هنر در موسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی برگزار می گردد.

۲٫     در صورت به حد نصاب رسیدن دانشجویان هر کدام از رشته های تحصیلی دانشگاه، و بنابر درخواست دانشجویان، امکان تشکیل کلاسها در شهرستان ها نیز فراهم خواهد بود.

۳٫     در دوره غیر حضوری با شیوه آموزش محور برگزار می گردد و دانش آموختگان این دوره ها موفق به دریافت دانشنامه رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مقطع کارشناسی ارشد با ذکر شیوه آموزش محور و دوره الکترونیکی می گردند.

۴٫     در شیوه غیر حضوری کلاس ها به صورت الکترونیکی و از راه دور و با استفاده از نرم افزارهای خاص که در سامانه دانشکده مجازی موجود می باشد برگزار می گردد.

۵٫     برگزاری کلاس های آنلاین در ایام هفته به غیر از جمعه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ می باشد.

۶٫     برگزاری کلاس های آفلاین در هر ساعت از شبانه روز مقدور می باشد.

۷٫     برگزاری آزمون پایان ترم به صورت حضوری و معمولا در دو روز به صورت جامع (همه دروس) می باشد.

۸٫     محل برگزاری آزمون ورودی کارشناسی ارشد: قم، مشهد، گرگان، سنندج، زاهدان، عسلویه، اهواز، ارومیه، تهران و بندر عباس. برگزاری آزمون در حوزه های امتحانی غیر از حوزه قم (دانشگاه ادیان و مذاهب) مشروط به رسیدن تعداد حد نصاب داوطلبان می باشد.

مزایای دانشگاه ادیان و مذاهب:

 1. با توجه به اینکه دانشگاه غیر انتفاعی غیر دولتی ادیان و مذاهب در آزمون اختصاصی ویژه طلاب از میان طلاب محترم دانش پژوه می پذیرد، از این دسته دانشجویان در صورت کسب حداقل میانگین ۱۷ از کلیه دروس اصلی و جبرانی شهریه تحصیلی اخذ نمیگردد.
 2. رشته هایی که بورس تحصیلی اعطا می شود:
عنوان رشته بورسیه (بدون پرداخت شهریه) غیر بورسیه توضیحات
مطالعات زنان در دو گرایش حقوق زن در اسلام و زن و خانواده ۵ نفر ۱۵ نفر ۱۵ نفر اول آزمون کتبی برای مصاحبه علمی و عمومی دعوت می شوند و ۵ نفر به عنوان بورس انتخاب می شوند.
مدیریت رسانه ۵ نفر ۱۵ نفر
رشته های کارشناسی ارشد دوره حضوری ۲۰ نفر    

 

 1. با توجه به سیاست های کلی دانشگاه ادیان و مذاهب و براساس نیاز علمی دانشجویان هر رشته، پذیرفته شدگان نهایی ملزم می گردند در کنار گذراندن کلیه واحد های درسی اعم از اصلی و جبرانی به میزان حداقل دو جلسه در هفته در هر نیم سال تحصیلی در دوره های زبان دانشگاه نیز شرکت کنند.
 2. شهریه ثابت هر ترم برای ارشد ۰۰۰ ۷۵۰ تومان، شهریه هر واحد تخصصی ۰۰۰ ۱۶۵ تومان، می باشد.
 3. محل آزمون کتبی در شهرهای؛ قم، مشهد، گرگان، سنندج، زاهدان، عسلویه، اهواز و ارومیه می باشد.
 4. آزمون به صورت تستی می باشد.
 5. شهریه ثابت هر ترم برای مقطع دکتری ۰۰۰ ۷۰۰ ۴ تومان، شهریه هر واحد تخصصی ۰۰۰ ۰۰۰ ۱۱ ریال می باشد.
 6. پرداخت وام دانشجویی در مقطع دکتری.

 

 

تلفن قم: ۰۲۵۳۲۸۰۲۶۱۰

آدرس سایت: www.urd.ir

آدرس پستی: قم، پردیسان

درصورتی که به حد نصاب برسد در شهر تهران کلاس ها دایر می شود.

برای مشاهده سایر دانشگاه های حوزوی قم کلیک کنید

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com