دستاورد گرایی اولین رمز پیشرفت

ویژگی های انسان شایسته
image_pdfimage_print

دستاورد گرایی اولین رمز پیشرفت

دستاورد گرایی اولین رمز پیشرفت

در قسمت اول از سری مقالات انسان شایسته درباره اولین صفت یک انسان شایسته سخن می گوییم. ما انسان ها برای موفق تر شدن باید صفاتی را در خودمان پرورش دهیم. با پرورش یکسری خصوصیات، می توانیم آنها را بعنوان ماهیت در خودمان قرار داده و در آینده به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنیم. آنچه ما در این سری مقالات با شما مطرح می کنیم صفات انسان شایسته در سه حوزه اصلی نگرش،روابط و عملکرد می باشد.

بی شک انسان های موفق و شایسته نگرش و فکر و ذهنیتی شایسته و موفق نیز دارند. پس اولین قدم برای انسان شایسته شدن تغییر نگرش خودمان است. وقتی نگرش و ذهنیت انسان تغییر کند، عملکرد و کارایی او نیز به همان سمت و سو حرکت خواهد کرد.

اولین صفت از صفات انسان شایسته که در حوزه نگرش می باشد دستاوردگرایی است. همانطور که از اسمش معلوم است انسانی شایسته است که در امور روزمره اش به دستاورد برسد. یعنی باید ببینید چقدر برایتان اهمیت دارد کارهایی را که شروع می کنید به پایان برسانید و چقدر اهمیت دارد که کارهای تمام شده تان ملموس باشد. انسان این مدلی در یک مدت زمان مشخص تبدیل به یک فردی با دستاوردهای بزرگتری می شود. ذهنیت شما باید به یک انسان دستاوردگرا تبدیل شود. باید یک فلسفه ذهنی بسازید برای خودتان. یک ذهنیتی که باعث شود به مرور زمان نتیجه بگیرید.

حال برای اینکه یک انسان دستاوردگرایی باشیم چه باید بکنیم؟ پاسخ این است که برای دستاوردگرایی بایستی چند ویژگی را در خودتان پیدا و تقویت کنید تا در نتیجه به فردی دستاوردگرا و در انتها به موفقیت برسید.

ویژگی اول: وقت صرف کردن

وقتی می خواهید کاری را انجام دهید( درس خواندن، امتحان دادن،رانندگی، مطالعه آزاد، ورزش، نوشتن مقاله و . . .) هر مقداری که می خواهید کارتان تاثیر گزار باشد و نتیجه بهتری داشته باشد، به همان مقدار باید برای کارتان وقت صرف کنید. اگر فرضا برای امتحانات درسی نمره ۱۸ یا ۲۰ می خواهید باید به همان مقدار وقت صرف کنید. این یک قانون نانوشته است. همانطور که مشابه این قانون ضرب المثل هرچقدر پول بدهی همان قدر آش میخوری وجود دارد، باید بگویم هر چقدر وقت صرف کنید برای کارتان، همان قدر هم نتیجه بهتری می گیرید. انسان های موفق و شایسته برای کارهایشان وقت صرف می کنند و حتی شب ها بیداری کشیده و برای انجام بهتر کار تلاش می کنند.

دومین ویژگی برای دستاوردگرایی: تمرکز است. معنای این ویژگی واضح است و نیاز به توضیح خاصی ندارد. هرکاری که انجام می دهید فقط و فقط تمرکز و حواستان شش دانگ به همان کار و مساله باشد. امروزه اکثر افراد گوشی هوشمند دارند و دسترسی به اینترنت همگانی شده است و فعالیت در فضای مجازی هم ضمیمه اینها شده و در حین انجام کار، مطالعه، سر کلاس درس و غیره باعث می شود که در یکی دوساعتی که مشغول انجام فعالیتی هستیم، حواس و تمرکزمان تقسیم به چند مورد شده و در نتیجه آن مقدار بازدهی را که فعالیت و کارمان باید داشته باشد را نداشته و دستاورد کمتری نصیبمان می گردد. افراد موفق دنیا راز موفقیت خودشان را با این سه کلمه بیان می کنند: تمرکز تمرکز و تمرکز

ویژگی سوم دستاورد گرا شدن تعهد است. متعهد بودن،پایبندی،وفاداری. اینها باعث می شود در انجام کاری که عهده دار آن هستید موفق بوده و نتایج ایده آلی را بدست بیاورید.وقتی کاری را شروع می کنید متعهد باشید که آن کار را تا انتها پیش برده و تمامش کنید. رها کردن کار در اواسط آن بی تعهدی شما را رسانده و نتیجه نیز در بر ندارد. این را همیشه توجه داشته باشید که شروع کردن کار اصلا سخت نیست و همه می توانند کاری را شروع کنند اما آنچه اهمیت و ارزش دارد تمام کردن کار است. شاید شما نیز مثل من بارها تصمیم به مطالعه منظم دروس حوزه گرفته و یا تصمیم به نوشتن مقالات، خلاصه نویسی و حتی کتاب گرفته باشید اما در هفته های ابتدایی آن را رها کرده و فراموشش نموده اید!! دلیلش این است که به آن کار متعهد نبوده اید. تعهد و وفاداری و پایبندی کلید موفقیت در امور است .

ویژگی چهارم برای دستاورد گرایی را در قالب مثالی می گویم. حتما تا بحال زوج هایی که به تازگی ازدواج کرده اند را دیده اید؟! افرادی که به تازگی وارد رابطه عاطفی شده اند. وقتی این ها را می بینیم آنچنان درگیر معشوق خود شده اند که هیچ اتفاق دیگری را اطراف خود مشاهده و درک نمی کنند و حتی زمان را نیز فراموش می کنند. همه می گویند عاشق است و عشق کورش کرده است. البته بعضی افراد بعد از گذشت مدتی این درگیری را ندارند و حتی شاید حواسشان به همه چیز باشد به جز شریک عاطفی شان.

مقصود ما قسمت اول ماجرا است. شرط موفقیت و دستاوردگرایی درگیر شدن است. وقتی کاری را شروع می کنید درگیرش بشوید. خواب و زندگی تان بشود آن کار و حتی در زمان تفریح نیز به آن کار فکر کنید و آن کار در پوست و خونتان جای بگیرد. باید عاشق کاری باشید که آن را شروع کرده اید. وقتی عشق باشد قطعا موفق خواهید شد.

امیدوارم با تمرین بر روی این چهار ویژگی نگرش شما تبدیل به فردی دستاوردگرا شود و در نتیجه انسان شایسته تری باشید. در قسمت بعدی درباره ویژگی دوم انسان شایسته در حوزه نگرش صحبت خواهیم کرد.

شما هم می توانید تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر همراهان به اشتراک بگذارید.

[supsystic-tables id=8]

برای مشاهده سایر تکنیک ها کلیک بفر مایید

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com