شکست، مقدمه پیروزی

ویژگی های انسان شایسته
image_pdfimage_print

انسان شایسته

شکست، مقدمه پیروزی

همراه شما هستیم با قسمت دوم از سری مقالات انسان شایسته

در قسمت قبلی درباره صفت اول در حوزه نگرش انسان شایسته صحبت کرده و راهکارهای دستاوردگرایی را مرور کردیم.

در این قسمت به بررسی صفت دوم برای انسان شایسته شدن می پردازیم. دومین صفت در حوزه نگرش و ذهنیت که یک فرد برای موفق شدن باید آن را در خود پرورش دهد معناگرایی است.

معنا گرایی یعنی معنا دادن به رنج و درد هایی که عارضمان می شود. انسان شایسته، دردها و شکست هایی که برایش اتفاق می افتد را تحلیل می کند، می نشیند و شکستش را تحلیل و بررسی می کند و در مقابل فردی که شایسته نیست در این شکست باقی مانده و در درد خودش می ماند و عذاب می کشد.

یک انسان شایسته در تحلیل شکست فرایندی سه مرحله ای را طی می کند

در مرحله اول باید به دنبال منشا درد رفت. باید دید منشا و سرچشمه درد کجا بوده؟ از خودتان بپرسید چرا این اتفاق افتاد؟ چه شد که منجر به شکست شدم؟ سهم من از این شکست چقدر بوده؟سهم عوامل بیرونی چقدر بوده است؟

باید موارد شکست را تفکیک کرده و منشا شکست و درد را بشناسیم. باید دلیل هایی که دست خودمان بوده با دلائل بیرونی را تفکیک کرده تا منشا و دلیل اصلی شکست را بفهمیم.

مرحله دوم برای تحلیل شکست این است که بعد از شناخت منشا درد سوال دوم را از خودمان بپرسیم که آیا می شد از این درد و شکست جلوگیری کنیم یا نه؟ اگر می شد چگونه بود؟ باید بنشینیم و راه حل هایی که میشد از شکست جلوگیری کنیم را بررسی کرده و یادداشت کنیم.

در مرحله سوم باید به این سوال پاسخ بدهیم که چکار کنیم که در آینده دوباره دچار این درد نشویم؟ مشکلی که میان طلاب وجود دارد این است که طلاب تحلیل گرهای بسیار خبره و خوبی هستند. اما تحلیل در گذشته نه در آینده!!! همه ما می گوییم اگر فلان اتفاق می افتاد شکست نمی خوردم!!

اما تحلیل آینده را نمی کنیم. باید بگوییم چه کنم که در آینده دوباره این اتفاق نیافتد و دوباره شکست نخورم. در موارد مشابه این اتفاق در آینده چطور برخورد کنم؟

حال شاید سوال باشد که این مراحل چه نتایجی را در بر خواهد داشت؟

این تحلیل و معنا گرایی در شکست سه تا نتیجه دارد:

  • احتمال تکرار اتفاق و شکست در آینده کمتر می شود.
  • این گونه تحلیل باعث می شود واکنش ما به آن اتفاق و مشابه آن آگاهانه تر شده و مجهزتر و قوی تر به سراغ اتفاقات آینده قدم بر می داریم
  • انسانی با کاریزمای بالا می شوید و تبدیل به فردی شده که در برابر مشکلات و موانع، قوی و نیرومند باشید. به قول نیچه هرچیزی که من را نکشد قوی ترم می کند.

امیدوارم با معنا بخشیدن به درد ها و شکست هایتان تبدیل به فردی قوی شده و با مشکلات بجنگید و انسان شایسته ای باشید.

[supsystic-tables id=8]

برای مشاهده سایر تکنیک ها کلیک بفر مایید

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com